Την Πέμπτη 21 Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα της Δασοπονίας, τα τμήματα Γ1 και Γ3 του σχολείου μας με συνοδούς καθηγητές τον κ. Παπαναστασίου, την κ. Ρηγούδη και την κ. Γιαλαματζή επισκέφτηκαν το Απολιθωμένο Δάσος της Λευκίμμης. Στο κέντρο ενημέρωσης ενημερώθηκαν από τον κ. Ζαχαρία Μπουμπόπουλο για τη σημασία του δάσους και τη διαδικασία απολίθωσής του. Στη συνέχεια ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Απολιθωμάτων με τα εντυπωσιακά απολιθωμένα ευρήματα από κορμούς δέντρων, φύλλα, κοράλλια, ψάρια, ακόμη και δόντια καρχαρία, ηλικίας 35 έως 45 εκατομμυρίων ετών! Ο περίπατος στο μονοπάτι του δάσους έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές να δουν από κοντά και να αγγίξουν απολιθώματα κορμών που βρίσκονται διάσπαρτα στο πυκνό δάσος. Ήταν για όλους μια μοναδική εμπειρία!