Την Τρίτη 15/4/2024 ολοκληρώθηκε με επιτυχία  το πρόγραμμα συνεκπαίδευσης μεταξύ του ΕΕΕΕΚ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ με το 2Ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ.

Πρόκειταιγια ένα πρόγραμμα συνεκπαίδευσης, μαθητών τυπικής με μαθητές μη τυπικής εκπαίδευσης, κατά τη διάρκεια του οποίου οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να διδαχθούν κάποια γραμματικά φαινόμενα μέσα από την επαφή τους με την τέχνη.

Κύριοι στόχοι του προγράμματος ήταν:

• Η συμπερίληψη των μαθητών μη τυπικής εκπαίδευσης στο μαθησιακό πλαίσιο της τυπικής εκπαίδευσης.
  • Η παραδοχή, ότι και οι μαθητές με ειδικές μαθησιακές ανάγκες μπορούν να μαθαίνουν και να δημιουργούν.
  • Η διδασκαλία του μαθήματος της Γλώσσας μέσα από την τέχνη και συγκεκριμένα, η διδασκαλία των επιθέτων μέσα κείμενα που αφορούν τη ζωή και το έργο του ΠΙΚΑΣΟ.
  • Η ανάδειξη ταλέντων και κλίσεων των μαθητών, μέσα από το μάθημα των εικαστικών.
  • Να γνωρίσουν, οι μαθητές, το έργο και τη ζωή του Πικάσο.

Οι μαθητές εργάστηκαν σε μεικτές ομάδες, γνώρισαν το έργο του Πάμπλο Πικάσο και μέσα από αυτό διδάχθηκαν την έννοια των επιθέτων. Τελικός  στόχος ήταν η δημιουργία δύο κολάζ, εμπνευσμένων από το έργο του διάσημου ζωγράφου, τα οποία και θα δωριστούν σε κάποιο κοινωφελές ίδρυμα της πόλης.

Η ανατροφοδότηση της συγκεκριμένης δράσης, απέδειξε για ακόμη μια φορά, πόσο πολύ βοηθά όλους τους μαθητές να μάθουν, επί του πρακτέου, την έννοια της ίσης αξίας και των ίσων δικαιωμάτων.

Μαθητές και καθηγητές, ανανέωσαν το ραντεβού τους, με την υπόσχεση μιας μελλοντικής συνεργασίας, σε παρόμοιες δράσεις.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: Μπαντούδη Φωτεινή, ΠΕ02

Φραγκάκη Ελευθερία, ΠΕ02 Ε.Α.Ε.