Την Τρίτη 16 Απριλίου 2024 οι μαθητές του Α3 τμήματος του σχολείου μας  που συμμετέχουν στο ευρωπαϊκό eTwinning  πρόγραμμα “Let’s talk about our heritage”  πραγματοποίησαν διαδικτυακή συνάντηση με  τους εταίρους μας από  την Ιταλία, την Πορτογαλία, τη Ρουμανία και την Ελλάδα.

Στη συνάντηση οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να παρουσιάσουν το σχολείο τους, να παίξουν παιχνίδια με τους ευρωπαίους συμμαθητές τους που αφορούσαν πολιτιστικά στοιχεία των συμβαλλόμενων χωρών και τέλος να γράψουν σε κοινό διαδικτυακό πίνακα (jamboard)  την εμπειρία τους  από τη συμμετοχή τους σε αυτό το πρόγραμμα.

Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε μέσω της πλατφόρμας  Google Meet. Τα παιχνίδια που έπαιξαν ήταν  τα εξής : Kahoot , το οποίο δημιούργησαν οι εταίροι μας από την Ιταλία και worldwall το οποίο δημιούργησαν οι εταίροι μας από το 6ο Γυμνάσιο Πετρούπολης.

Ήταν μια ιδιαίτερη και ξεχωριστή εμπειρία  που οι μαθητές μας και οι συμμαθητές τους από την Ευρώπη μας χάρηκαν πολύ και δέχτηκαν με μεγάλο ενθουσιασμό!

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Καλαντζή Βασιλική