Η περιβαλλοντική ομάδα του 2ου Γυμνασίου Ν. Ορεστιάδας, με συντονίστρια την  κ. Γεωργουσίδου Μαρία, πραγματοποίησε τριήμερη  εκπαιδευτική εκδρομή  στη Θεσσαλονίκη από την Κυριακή 7 Απριλίου 2024 έως την Τρίτη 9 Απριλίου 2024. Συνοδοί εκπαιδευτικοί ήταν ο κ. Αποστολούμης Σταμάτης και ο κ. Παπαναστασίου Παναγιώτης.

Ο σκοπός της εκδρομής ήταν η εκπαίδευση και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα:

• περιβάλλοντος,
  •  ιστορίας και
  •  πολιτισμού

μέσω της εξερεύνησης των αξιοθέατων της Βόρειας Ελλάδας και των επισκέψεων σε σχετικά μνημεία και κέντρα.

Με στόχους να:

• Να εξερευνήσουν τα φυσικά αξιοθέατα της Βόρειας Ελλάδας, όπως το σπήλαιο Αλιστράτης και τα οχυρά του Ρούπελ, προκειμένου να κατανοήσουν τη φυσική ομορφιά και τη γεωλογική ποικιλομορφία της περιοχής.
  • Να μάθουν για την ιστορία της περιοχής μέσα από την επίσκεψη σε ιστορικά σημεία όπως τα οχυρά του Ρούπελ.
  • Να εξοικειωθούν με τις σύγχρονες περιβαλλοντικές προκλήσεις και τεχνολογίες, μέσω της επίσκεψης στο εργαστήριο κυκλικής οικονομίας και το Νόησις.
  • Να αναπτύξουν ευαισθησία και συνείδηση για το περιβάλλον, καθώς και για τους τρόπους που μπορούν να συμβάλουν στη διατήρησή του μέσω της εφαρμογής πρακτικών κυκλικής οικονομίας.
  • Να αναπτύξουν δεξιότητες συνεργασίας και ομαδικότητας μέσω των δραστηριοτήτων που θα πραγματοποιήσουν κατά τη διάρκεια της εκδρομής.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες εκφράζουμε:

• Τους εκπαιδευτικούς του ΚΕΠΕΑ Θέρμης- Λιβάδι για την πραγματοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος στο περαστικό δάσος της Θεσσαλονίκης.
  • Την αρχαιολόγο της εκκλησία του Αγίου Γεωργίου- Ροτόντα για την ξενάγηση.
  • Τους εκπαιδευτές του εργαστηρίου κύκλος, που με μεγάλη χαρά διέθεσαν τον ελεύθερο χρόνο τους για την απασχόληση της ομάδας
  • Τον στρατηγό , τους υπεύθυνους και το προσωπικό της Λέσχης αξιωματικών φρουράς Θεσσαλονίκης για την υποδοχή και το γεύμα στο χώρο της Λέσχης.
  • Τον υποδιοικητή κ. Δανάκη Ηλία για την ξενάγηση στα οχυρά Ρούπελ.
  • Τους μαθητές και μαθήτριες της ομάδας  που συμμετείχαν στην εκδρομή και χωρίς διαμαρτυρίες ακολούθησαν και πραγματοποίησαν το πρόγραμμα με χαρά και θετική διάθεση.Η συμμετοχή και η συνεργασία τους ήταν εξαιρετικές και συνέβαλαν στην επιτυχία της εκδρομής.