Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου του 2ου Γυμνασίου Ν. Ορεστιάδας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στη Ν. Βύσσα.

Σταθμοί της εκπαιδευτικής επίσκεψης ήταν :

Α. Το μουσείο Καραθεοδωρή

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η εκπαίδευση και η ενίσχυση της πολιτιστικής και ιστορικής γνώσης μέσω της παρουσίασης της πορείας και της κληρονομιάς της οικογένειας Καραθεοδωρή.

Με  στόχουςτην:

1. Ενίσχυση της πολιτιστικής και ιστορικής ευαισθητοποίησης.
  2. Ανάπτυξη της γνώσης και της κατανόησης για την επιστήμη, την πολιτική και την παιδεία στο πλαίσιο της οικογένειας Καραθεοδωρή.
  3. Εξοικείωση με τις ιστορικές μορφές και το έργο των μελών της οικογένειας Καραθεοδωρή.
  4. Προώθηση της διαδραστικήςεμπειρίας μέσω των διαδραστικών εκθεμάτων.

Το Μουσείο Καραθεοδωρή στη Νέα Βύσσα Έβρου αποτελεί ένα ιστορικό οικογενειακό μουσείο που αναδεικνύει την πολυσύνθετη πορεία της οικογένειας Καραθεοδωρή. Από τον διάσημο μαθηματικό Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή έως τις σημαντικές γυναίκες της οικογένειας, το μουσείο παρουσιάζει τις επιδράσεις τους στην επιστήμη, την πολιτική και την ελληνική παιδεία. Μέσα από ιστορικά ντοκουμέντα και κειμήλια, ο επισκέπτης εξερευνά την πλούσια κληρονομιά της οικογένειας. Επιπλέον, η αίθουσα διαδραστικών εφαρμογών αναβιώνει τις μορφές τους, επιτρέποντας στον επισκέπτη να εμβαθύνει στη ζωή και το έργο τους, ενώ ταυτόχρονα απολαμβάνει μια πρωτότυπη εικονική αναπαράσταση του ιστορικού περιβάλλοντος στο οποίο ζούσαν.

Β. Την ιερά Μονή Αγίας σκέπης και Αγίας Παρασκευής –Ανδρικό μοναστήρι.

Το μοναστήρι βρίσκεται πολύ κοντά στα Ελληνοτουρκικά σύνορα και ανάμεσα στα ελληνικά φυλάκια της μεθορίου.

Σκοπός της επίσκεψης ήταν η εκπαιδευτική εμπειρία και η ανάπτυξη της πνευματικής ευαισθητοποίησης των μαθητών

Με στόχους να :

1. Κατανοήσουν και εκτιμήσουν τη θρησκευτική κληρονομιά της περιοχής.
  2. Εξοικειωθούν με την ιστορία και τον πολιτισμό του μοναστηριού και της περιοχής.
  3. Να μάθουν πώς είναι το μοναστήρι.
  4. Να αισθανθούν πιο συνδεδεμένοι με τον τόπο τους και να ανακαλύψουν περισσότερα για την περιοχή τους.

Γ. Αναψυκτήριο Ν. Βύσσας

Ο σκοπός της επίσκεψης ήταν η εξοικείωση με το φυσικό περιβάλλον, με στόχο την ανάπτυξη κοινωνικών δεξιοτήτων μεταξύ των μαθητών. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χαλαρώσουν, να απολαύσουν τη θέα του περιβάλλοντος, να παρατηρήσουν τη γύρω περιοχή και να κατανοήσουν τη θέση της Νέας Βύσσας στην ελληνοτουρκική μεθόριο. Μέσα από αυτή την εμπειρία, είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με τους συμμαθητές τους και να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες.

Ευχαριστίες

Εκφράζουμε θερμές ευχαριστίες στον κ. Σαραντίδη Σαράντη και την κ. Θεοπούλα Σταμπολίδουγια τη θερμή υποδοχή και τη ζωντάνια στην ξενάγηση στο Μουσείο Καραθεοδωρή.

Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες που εθελοντικά μας ξενάγησαν στην Ιερά Μονή Αγίας Παρασκευής στη Ν. Βύσσα.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον μοναχό Πορφύριο που μας τίμησε με τον ανοιχτό και καθηλωτικό λόγο του.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί

1. Γεωργουσίδου Μαρία