Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 οι μαθητές των τμημάτων Β3 και  Β4 του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια διδακτική επίσκεψη στο Διδυμότειχο στο πλαίσιο του μαθήματος της Μεσαιωνικής και Βυζαντινής ιστορίας.Η επίσκεψη αφορούσε σε μια περιπατητική περιήγηση στο βυζαντινό κάστρο του Διδυμοτείχου,  στα σοκάκια, στους πύργους και στα υπόσκαφα σπήλαια, επίσκεψη στους Ιερούς Ναούς του Αγ. Αθανασίου και του Ιερού Ναού Σωτήρος Χριστού και τέλος επίσκεψη στη Δημοτική Πινακοθήκη Ναλμπάντη, που είναι  μία αστική οικία του μεσοπολέμου με μαγευτική θέα. Οι πίνακες και οι τοιχογραφίες του κτιρίου αποτελούν δωρεά του κ. Ναλμπάντη και είναι κυρίως επηρεασμένοι από τοπία του Διδυμοτείχου. Στις τοιχογραφίες υπάρχουν βυζαντινά διακοσμητικά, τα οποία συναντά κανείς και στις βυζαντινές εκκλησίες της πόλης όπως στον Ιερό Ναό Αγ. Αθανασίου. Σκοπός της επίσκεψης να γνωρίσουν από κοντά την σπουδαία πολιτιστική κληρονομιά και παράδοση του τόπου τους. Μια βιωματική μάθηση για την ιστορία του Βυζαντινού κάστρου που είναι από τα πιο σημαντικά κάστρα των Βαλκανίων. Εκεί που οι μύθοι συναντούν την πραγματικότητα, το χθες συναντά το σήμερα. Θερμές ευχαριστίες στον δήμο  Διδυμοτείχου και στην οδηγό της περιήγησής μας κ. Γραμμενίδου Φωτεινή που με ιδιαίτερα γλαφυρότητα μετέφερε και ζωντάνεψε κομμάτια της ιστορίας στους μαθητές μας. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ζήσουν μια όμορφη και ξεχωριστή εμπειρία και να ζωντανέψουν τις ιστορικές τους γνώσεις μέσα από μια βιωματική δράση.

Στιγμές από την επίσκεψή μας ακολουθούν στο παρακάτω βίντεο.

Συνοδοί εκπαιδευτικοί: Καλαντζή Βασιλική, Κωστούλα Μαρία και Βλασακίδου Δήμητρα