Μια από τις δραστηριότητες γνωριμίας στο ευρωπαϊκό eTwinning πρόγραμμα “Let’s talk about our heritage” είναι η παρουσίαση των συνεργαζόμενων σχολείων. Οι μαθητές μας έγιναν συντονιστές, δημοσιογράφοι, φωτογράφοι, παρουσιαστές, κάμεραμαν και με τον δικό τους μοναδικό τρόπο μας παρουσιάζουν τον σχολικό τους χώρο, τις αίθουσες μαθημάτων τους, το χώρο όπου περνάνε μεγάλο μέρος της ημέρας αποκτώντας καινούριες γνώσεις, συμμετέχουν σε δράσεις, αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και κοινωνικοποιούνται. Οι μαθητές από την Ορεστιάδα,την Πετρούπολη Αθήνας, τη Σταμάτα Αττικής, το Misterbianco της Ιταλίας, το Rio Caldo και τη Guimaraes της Πορτογαλίας και τέλος τη Fagaras της Ρουμανίας ένωσαν τις δυνάμεις τους και στο ακόλουθο βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε το συνολικό αποτέλεσμα αυτής τους της προσπάθειας!

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Καλαντζή Βασιλική