Για ακόμη μία χρονιά λειτουργεί στο σχολείο μας ο Όμιλος 3D Σχεδίασης και Εκτύπωσης (3D Design & Printing) όπου οι μαθητές γνωρίζουν και χρησιμοποιούν λογισμικά Τρισδιάστατου Ψηφιακού  Σχεδιασμού (3D MODELING) και Τρισδιάστατης Εκτύπωσης (3D PRINTING) όπως το Tinkercad και το Cura. Όπως και τις προηγούμενες χρονιές, έτσι και φέτος οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να αναδείξουν την δημιουργικότητά τους, την εφευρετικότητά τους και τις καινοτόμες ιδέες τους συμμετέχοντας στους παρακάτω διαγωνισμούς:

1. στον 6ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Τρισδιάστατης Σχεδίασης και Εκτύπωσης ST3dM 2024 του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου.
  2. στον διαγωνισμό MoonCamp Challenge, του ESERO Greece, ανοιχτός σε παγκόσμιο επίπεδο, που συμμετέχουν οι μαθητές μας με έργα που αφορούν  τον σχεδιασμό διαστημικών υποδομών και τρισδιάστατης σεληνιακής βάσης.
  3.  στον 7ο Πανελλήνιο διαγωνισμό Generation Next, της Vodafone, που μέσω των νέων τεχνολογιών και του STEM προτείνουν λύσεις σε προβλήματα της καθημερινής ζωής.