Την Τρίτη 05-12-2023, οι μαθητές της Ά τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν από εκπροσώπους της Αστυνομικής Διεύθυνσης Ορεστιάδας για τη σωστή και ασφαλή χρήση του διαδικτύου.

Ενημερώθηκαν για την ορθή χρήση των ηλεκτρονικών μέσων εν γένει και τους κινδύνους που υπάρχουν κατά την περιήγησή τους στο διαδίκτυο. Επιπλέον, συζητήθηκε η σημασία του «ηλεκτρονικού αποτυπώματος» και παρουσιάστηκαν τρόποι προστασίας από τους κινδύνους που ελλοχεύουν. Τέλος, αναφέρθηκαν στο Netiquette, στους σωστούς τρόπους συμπεριφοράς στον διαδικτυακό ψηφιακό κόσμο.

Ευχαριστούμε πολύ για την άμεση ανταπόκρισή τους στο κάλεσμά μας και ευχόμαστε η δράση να συμβάλλει στη θετική αλλαγή συμπεριφορών των μαθητών μας αναφορικά με τη χρήση του διαδικτύου.