Στο πλαίσιο του  ευρωπαϊκού eTwinning προγράμματος ” Let’s talk about our heritage”, οι μαθητές του Α3 τμήματος του σχολείου μας συμμετείχαν στην διαθεματική δραστηριότητα “Παραδοσιακά κάλαντα από την Ελλάδα, Ιταλία , Ρουμανία και Πορτογαλία”  τραγουδώντας τα παραδοσιακά κάλαντα της Θράκης “Σαράντα μέρες”.

Σκοπός αυτής της δραστηριότητας είναι οι εμπλεκόμενες χώρες να τραγουδήσουν στη γλώσσα τους παραδοσιακά Χριστουγεννιάτικα τραγούδια με στόχο να γνωρίσουμε και να εξοικειωθούμετόσο με τις πολιτιστικές παραδόσεις των εμπλεκόμενων χωρών όσο και να έρθουμε σε επαφή με διαφορετικές γλώσσες.

Ιδιαίτερες ευχαριστίες στον μουσικό κ. Νικόλαο Ευφραιμίδη για την πολύτιμη βοήθειά του καθώς και στον μαθητή της Γ’ τάξης Γυμνασίου Μορφινίδη Δημήτρη που πλαισίωσε την χορωδία μας με το παραδοσιακό όργανο της γκάιντας.

Στο παρακάτω βίντεο μπορείτε να παρακολουθήσετε τις προσπάθειες όλων των εταίρων μας.

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Καλαντζή Βασιλική