Οι εκπαιδευτικοί όμιλοι λειτουργούν μετά το κανονικό ημερήσιο πρόγραμμα, σε ωράριο που καθορίζεται σε κάθε σχολείο, και η συμμετοχή των εκπαιδευτικών και των μαθητών σε αυτούς είναι προαιρετική. Η θεματολογία τους είναι ευρεία. Το γνωστικό αντικείμενο, η δράση, η δημιουργική απασχόληση, η ελεύθερη έκφραση  που εντάσσεται στο πλαίσιο λειτουργίας των ομίλων  ανταποκρίνεται, κατά το δυνατόν, στα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών και το περιεχόμενο και τις μεθοδολογικές προσεγγίσεις των διδασκόμενων μαθημάτων.

Κατά το σχολ. έτος 2023-2024 λειτουργούν στο σχολείο μας επτά (7) εκπαιδευτικοί όμιλοι ποικίλης θεματολογίας:

α/αΕκπαιδευτικοί  ΌμιλοιΕκπαιδευτικοί
1Γ.Βιζυηνός: Μαθαίνω για το όνομα του σχολείου μουΜπαντούδη Φωτεινή, Λεμονάκη Μαρία
2Γ.Βιζυηνός: Ο Θρακιώτης λογοτέχνηςΓιαλαματζή Σύρμω, Γιαλαματζή Βασιλική
3“English and American Literature”Χαραλαμποπούλου Σταυρούλα
4Μαθηματική Λογοτεχνία και Δημιουργική ΓραφήΣαλαμανάκη Ασημούλα, Μπαντούδη Φωτεινή
5Έργα μαθητών με 3D εκτύπωσηΤσολακίδου Βασιλική, Σαλαμανάκη Ασημούλα
6Ήθη και έθιμα Χριστουγέννων και Πάσχα στη ΓερμανίαΚεζαντζανίδου Σοφία