Την Παρασκευή 23 Φεβρουαρίου 2024, η συγγραφική ομάδα της σχολικής εφημερίδας “Μάθητ-press” του 2ου Γυμνασίου Ορεστιάδας – Γεώργιος Βιζυηνός, με συνοδούς εκπαιδευτικούς τις, Κωστούλα Μ. και Χαραλαμποπούλου Σ., πραγματοποίησαν μια διαφορετική εκπαιδευτική επίσκεψη στο τμήμα Δασολογίας και Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων του ΔΠΘ Ορεστιάδας. Ο κ. Ευάγγελος Μανωλάς, καθηγητής του Τμήματος, με πλούσιο ακαδημαϊκό έργο, αποδέχθηκε το αίτημα των υπευθύνων του εκπαιδευτικού ομίλου μας, προκειμένου να μοιραστεί με τους μαθητές μας την αγάπη του και τις γνώσεις του για την φωτογραφία. Παρουσίασε την σπάνια συλλογή του σε φωτογραφικές μηχανές και εξοπλισμό που διαθέτει και μοιράστηκε με τους μαθητές μας την τεχνική της φωτογράφισης καθώς και φωτογραφίες από το προσωπικό του αρχείο. Τον ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την τιμή που μας έκανε. Εις το επανιδείν!

«Από όλα τα μέσα έκφρασης, η φωτογραφία είναι το μόνο που ακινητοποιεί
μια συγκεκριμένη στιγμή στο χρόνο». Ανρί Καρτιέ-Μπρεσόν